/Contraamiral de flotilă (r) Nicolae FILIP

Contraamiral de flotilă (r) Nicolae FILIP

  1. DATE PERSONALE:
    -Nascut la 17 martie 1953, la Nicolae Balcescu, jud. Constanta, Casatorit cu un copil;

    2. STUDII:
    – Facultatea de Navigatie a Institutului de Marina „Mircea cel Batran” , sectia  militara, promotie 1978;
    – Curs specialist cu artileria  1982;
    – Facultatea de Comanda si Stat Major, sectia  marina, 1987 – 1989;
    – Curs postacademic de marina pentru conducerea Marilor Unitati tactice de marina – 1994;
    – Executive Seminar on „Advanced Peacekeeping Operations” – 1999;
    – Curs postuniversitar de conducere Marilor Unitati operative – 1999;
    – Curs JOINT  de pregatire intrunita a ofiterilor cu functii de conducere din Statul Major General, Fortele terestre si Fortele Navale 2001;
    – Curs de pregatire intrunita a ofiterilor cu functii de conducere din Statul Major General, Fortele Terestre, Fortele Aeriene si Navale – 2001;
    – Curs postuniversitar de conducere strategica, in cadrul Universitatii Nationale de Aparare ” Carol I”, colegiul de razboi – 2003;
    – Curs pe comunicare si relatii publice pentru comandanti – 2004;

    3. GRADE MILITARE:
    – locotenent, 1978;
    – comandor – 2002;
    – contraamiral de flotila 2014.

    4. FUNCTII INDEPLINITE:
    – Functii indeplinite la Divizionul 118 VBl – ofiter second nava, comandant nava, specialist cu artileria 1978 -1983;
    – Ofiter secund VBl generatia a II-a 1983 ian –august Divizionul 145 VBl;
    – Comandant nava VBl generatia a II-a la Divizionul 145 VBl august 1983-august 1989;
    – Sef de Stat Major la Divizionul 118 VBl din septembrie 1989- martie 1995;
    – Comandant la divizionul 118 VBl -1995;
    – Ofiter I cu pregatirea operativ tactica la Flotilla Fluviala ” Mihail Kogalniceanu” 1996-1998;
    – Comandant la Divizionul 145 VBl 1998-2000;
    – Comandant la Divizionul 118 VBl 2001-2002 iunie;
    – Ofiter I (comandant secund) la Submarinul ” Delfinul” iunie –august 2002;
    – Sef sectie Doctrina si Regulamente (invatamant) in Statul Major al Fortelor Navale august 2002-noiembrie 2003;
    – Sef sectie coordonare si evaluare instructie in Statul Major al Fortelor Navale 2003;
    – Sef de Stat Major al Flotilei Fluviale ” Mihail Kogalniceanu” decembrie 2003- martie 2005;
    – Trecut in rezerva 11.03.2005.

    5. PUBLICATII:
    – A coordonat realizarea mai multor regulamente, instructiuni si manuale din care pot se pot enumera:
    • FN -1 Doctrina Fortelor Navale;
    • FN-2 Manualul pentru organizarea de Stat Major si operatii ale Fortelor Navale;
    • FN -2.1 Conceptia privind comanda si controlul in Fortele Navale;
    • FN -4.1 Instructiuni pentru vitalitatea navelor de suprafata in Fortele Navale;
    • FN -17.1 Manualul de folosire in lupta a navelor purtatoare de artilerie.

    6. DECORATII SI DISTINCTII:
    – Ordinul „Meritul Militar”, clasa III, II
    – Insigna simbol pentru depunerea jurământului militar.
    – Insemnul Onorific pentru XV ani;
    – Insemnul Onorific pentru XX ani;
    – Insemnul Onorific pentru XXV ani;
    – Ordinul „VIRTUTEA MILITARA” in grad de cavaler;
    – Insigna simbol pentru participarea la exercitii multinationale;
    – Insigna simbol a cursului interarme;
    – Insigna simbol pentru curs de stat major;
    – Insigna simbol pentru curs de specializare.

    7.APARTENENŢA LA ASOCIAŢII, ORGANIZAŢII:
    – Presedinte al Asocaţiei Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere filiala Tulcea;
    – Membru al Ligii Navale Române;
    – Membru al Asociaţiei CLUBUL AMIRALILOR.

    ALTE DATE:
    • Pe timpul Revoluţiei din Decembrie 1989, a fost sef de stat major la divizionul 118 Vedete Blindate, a participat la realizarea dispozitivulului de supraveghere navală şi aeriană la gurile Dunarii si a asigurat apărarea dinspre mare a acestora
    • După 1990, în funcţii superioare de comandă la unitati si mari unitati de nave fluviale, a perfecţionat procesul de instrucţie, pregătind şi desfăşurând aplicaţii tactice
    • În anul 2004 a participat la Exercitiul Bilateral romano-sarbo-muntenegrean „BLUE ROAD”.